Jak chytrý je váš pes?

Průměrné IQ psa je srovnatelné s IQ dvouletého dítěte. Oba jsou schopni naučit se v průměru 165 slov. Ti nejchytřejší psi dokonce 250.

Studie naznačují, že psi mají základní znalosti aritmetiky. Někteří umí počítat do čtyř nebo do pěti. Výborně se orientují v prostoru. Stejně, jako lidská batolata, také psi projevují své emoce (štěstí, hněv, znechucení). Psům však chybí pocit viny. Zato jejich strach dokáže být veliký.

Zatímco psi vědí, zda se s nimi zachází spravedlivě, nejsou už schopni pochopit princip rovnosti.

Když jeden pes dostane pamlsek a druhý ne, neodměněný pes přestane předvádět svůj trik a začne se vyhýbat očnímu kontaktu s trenérem. Ale ani jeden ze psů, který dostane za odměnu například šťavnatý steak, zatímco druhý jen oschlý kousek chleba, není schopen rozlišit, že jeho odměna byla horší nebo lepší.

Expert na psy a profesor psychologie Stanley Coren z University of British Columbia provedl rozsáhlou studii inteligence psů a vytvořil žebříček seřazený podle jejich inteligence.

Deset nejinteligentnějších plemen psů
Jde o nejchytřejší psy, kteří se naučí nový příkaz rychleji než za 5 opakování a uposlechnou ho v 95 procentech případů.
1. Border kolie
2. Pudl
3. Německý ovčák
4. Zlatý retrívr
5. Dobrman
6. Šeltie
7. Labradorský retrívr
8. Papillon
9. Rotvajler
10. Australský honácký pes

V dolní části žebříčku se vyskytují plemena jako čau-čau, pekingský palácový psík, baset nebo beagle.

„Je důležité si uvědomit, že tato plemena bývají často těmi nejstaršími plemeny. Byla vyšlechtěna v době, kdy úkolem psa bylo najít něco čichem nebo zrakem.“ Tito psi by dopadli lépe ve zkouškách takzvané instinktivní inteligence, která měří, jak dobře psi dělají to, co odpovídá jejich přirozenému chování.

Mnohá plemena ze spodní části žebříčku jsou však velmi oblíbenými společníky lidí. Například beagle, který se umístil v poslední desítce se současně umístil v první desítce nejoblíbenějších psů v USA v roce 2008. „To proto, že jsou tak sladcí a přátelští. Někteří lidé milují hloupé blondýny,“ dodává Coren.

Nejchytřejší plemena psů jsou ta, která byla vyvinuta teprve nedávno. Ta jsou vnímavější vůči lidem a lépe zvládají společnou komunikaci.

Vyhledat plemeno vašeho psa si můžete v žebříčku 141 plemen seřazených podle inteligence

Zdroj: Studie The Intelligence of Dogs, Stanley Coren

Inteligence psů
Jak chytrý je váš pes?